Tarihin en eski devasal yapılarıyla birlikte en eski çiviler de Mezopotopya’da görülmüştür. Demir çubuklardan, çeşitli boy ve kalınlıklarda çiviler yapılan demir tellerden oluşan çivi maliyeti hayli yüksek olduğundan fiyatları da o orandadır. Çivi  ahşap ya da plastik malzemeleri birleştirmek için kullanılan, genellikle metal malzemedir.

Kullanım amaçlarına göre çivilerin gövde kısmı, düz, ring, helikal (vidalı) şekildedir. Ring ve vidalı çiviler düz çivilere göre daha zor söküldüğünden çok iyi birleştirilmesi gereken ve yük taşıma etkisine maruz kalan yerlerde tercih edilirler. Ayrıca beton uygulamalarında kullanılmak üzere yüksek karbonlu telden, ısıl işlem ile sertleştirilerek üretilmiş çiviler vardır.

Çelik tel takviyesi, genellikle yoğun olarak endüstriyel betonları, su yapıları, beton yollar ve yol üst yapıları, havaalanları ve her türlü açık ve kapalı saha zemin betonlarında güçlendirme amaçlı kullanılmaktadır.

Endüstriyel zeminler, otoparklar, havaalanları, su depoları, ince döşemeler gibi alanların beton dökümünde yeterli dozajda polipropilen elyaf kullanımı ile çatlak oluşumu önemli derecede azalır ve suyun sızabileceği kılcal boşluklar yok edilerek su yalıtımına katkı sağlanır.

Kurtgöz İnşaat çivi – tel satımı konusunda da büyük küçük demeden her müşterisine kalitenin en iyisini sunar.